На сьогодні в Україні за допомогою іпотеки купується від 20 % до 70 % квартир у новобудовах.
Про це заявили забудовники на круглому столі, організованому банком «Аркада». Відсоток продажу житла в кредит залежить від вартості квадратного метра і місцерозташування новобудови. На питання учасників круглого столу, з чим пов’язаний такий великий відсоток продажів житла в кредит, заступник директора компанії пояснила: «У нас більшість покупців не володіють високими доходами, тому іпотека їм дуже сильно допомагає».
Як зазначили учасники круглого столу, останнім часом в регіоні помітна тенденція зростання покупки іпотечних квартир на нульовій стадії будівництва будинку. Як правило, такі вкладення роблять досвідчені люди, які вже купували житло в новобудовах, або ті, які чітко прораховують свою вигоду від ранньої покупки квартири.
Стимулом до вкладення в житло на рівні фундаменту також стало рішення банків, що дають кредити на придбання таких квартир. Сьогодні «нульова іпотека» з’являється в лінійці все більшого числа кредитних установ, серед яких вигідно вирізняється банк Аркада – про деталі читайте на офіційному сайті www.arkada.ua/rus/zhitlo.html.
Найчастіше в іпотеку набувається недороге житло — однокімнатні квартири і студії. Однак в банку «Аркада» відзначили, що росте число позичальників, які з часом перекредитовуються, купуючи житло більшої площі. Забудовники, в свою чергу, відзначили, що уважно стежать за попитом і готові зводити будинки з великою кількістю двох — і трикімнатних квартир.
Середній вік іпотечного клієнта становить від 25 до 35 років. Як правило, позика береться на 15 років, але середній термін його «життя» становить близько 7-10 років. Відсоток дефолтів в банку незначний. Зараз позичальники, які отримують іпотеку, стали більш грамотними. Проте, на 25 % заявок на отримання житлового кредиту банк дає відмову. З різних причин: люди переоцінюють свої можливості, у деяких вже є позики, що не дозволяють взяти іпотеку, або негативні записи в кредитній історії.
На питання, чому на зниження ставок по іпотеці не реагують будівельники порівнянним зниженням ціни квадратного метра на житло, щоб залучити більше покупців, представники забудовників відповіли: істотно збити собівартість можна тільки за рахунок інноваційних ергономічних матеріалів, але в Україні в цілому сьогодні немає технологій, які можна запускати в масову роботу. «Ми уважно стежимо за всіма новинками у цій сфері, але експерименти коштують надто дорого, а ймовірність, що вони окупляться в майбутньому, занадто непередбачувана».
Крім того, учасники круглого столу відзначили, що зараз на ринку регіону сформувалася цікава ситуація: «З’явився величезний пласт покупців, які досконально розбираються в угоді з нерухомістю. Вони починають сегментувати товар не за ціною, а по тому, що їм пропонують за цю ціну. У такій ситуації рухатися вниз недоцільно».
Спекулянти тестують новобудови
Що стосується спекулятивних інвестиційних вкладень у житлову нерухомість, то, за оцінками учасників круглого столу, в Україні сьогодні такі угоди займають 7-10% від усієї кількості покупок квартир в новобудовах. Втім, експерти вважають, що прихід спекулянтів на споруджуваний об’єкт не можна відносити до негативних явищ. «Ці люди професійно грають грошима, і їх прихід — лакмусовий папірець, значить, вони вважають це вкладення ефективним і цікавим», — заявив він.
«Вкладення в нерухомість історично відпрацьоване і добре зарекомендувало себе як інвестиційний інструмент. Так, у кризу ціна квадратного метра може впасти, але це відбудеться в загальному тренді. Крім того, квартира не просить пити і їсти. Її цілком можна реалізувати після того, як ситуація на ринку нормалізується».
Прибутковість інвестицій в нерухомість, за оцінками експертів, безпосередньо залежить від ризиків, які готовий прийняти на себе інвестор. «Максимальні інвестиції і ефект від них інвестор отримує тоді, коли заходить на надійний об’єкт, який не дуже добре відомий ринку.